Lubrykanty, żele intymne. Kiedy go używać i jaki wybrać?

Uprawianie seksu zapewnia niesamowite doznania obojgu partnerom, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że organizm kobiety zadba o odpowiednie nawilżenie narządów płciowych. Choć to naturalny mechanizm, to jednak czasem jego działanie potrafi zawodzić i najlepszym rozwiązaniem tego problemu są lubrykanty. Specjalistyczne żele nawilżające są łatwo dostępne w sklepach, nie tylko tych erotycznych i z pewnością warto mieć zawsze chociaż jedną buteleczkę pod ręką.

Jak działa naturalne nawilżenie pochwy?

Zanim w ogóle zajmiemy się tematem lubrykantów, przyjrzymy się nieco bliżej mechanizmowi pojawiania się naturalnego nawilżenia kobiecej pochwy. Ten naturalny lubrykant to nic innego, jak reakcja organizmu na chęć zbliżenia, swoisty znak, że kobieta jest gotowa do uprawiania miłości. W standardowych warunkach nawilżenie pojawia się w momencie podniecenia i dlatego dla kobiet tak istotne są gry wstępne. Czuły dotyk, całowanie czy szeptanie miłych słówek do ucha rozpala namiętność i zachęca organizm do produkcji nawilżenia w pochwie. To dzięki niemu zarówno kobieta, jak i mężczyzna, mogą odczuwać maksimum przyjemności podczas każdego zbliżenia.

Kiedy lubrykanty się przydają

Czasem jednak mechanizm ten zawodzi i, pomimo usilnych starań, pojawia się nieprzyjemne zjawisko suchości pochwy. Brak odpowiedniego nawilżenia może powodować podrażnienia delikatnych narządów płciowych kobiety i co za tym idzie, nieznośne pieczenie, a i często ogromny ból. Jest to oczywiście także problem dla mężczyzny, którego penis praktycznie wcale nie nawilża się naturalnie. Suchość pochwy nie musi być efektem choroby. Najczęściej to po prostu konsekwencja zmęczenia, stresującego dnia czy po prostu złego odżywiania bądź niewyspania. Co gorsza, uprawianie seksu w takim stanie jeszcze bardziej zaognia problem, gdyż przez ból i pieczenie kobieta w żaden sposób nie jest zachęcana do stosunku, utrudniając tym samym pojawienie się naturalnego nawilżenia.

Jak sobie z tym radzić? Jeśli problem pojawia się sporadycznie i mamy pewność, że nie jest to efekt choroby, najlepiej zastosować po prostu wysokiej jakości lubrykanty. Sztuczne nawilżenie, jeśli tylko zostało przygotowane na bazie wysokiej jakości składników, zapewni identyczne, wspaniałe doznania seksualne, jak przy naturalnym nawilżeniu pochwy.

Stawiaj wyłącznie na żele intymne wysokiej jakości

lubrykanty

Na wstępie przestrzegamy jednak przed kupowaniem żeli nawilżających od nieznanych producentów, bez certyfikatów czy podejrzanie tanich. Trzeba pamiętać o tym, że taki produkt ma bezpośrednio kontakt z czułymi, intymnymi miejscami naszego ciała. Musi być on przebadany dermatologicznie, nieuczulający i jednocześnie niewysychający zbyt szybko. Wystarczy zajrzeć do naszej oferty, aby bez obaw zamówić produkt tego typu, idealnie dopasowany do potrzeb.

Skoro jednak dotarliśmy do tematu zakupów, to czas sprawdzić, jakie lubrykanty znajdziemy dzisiaj na rynku.

Lubrykanty – rodzaje

Biorąc pod uwagę skład takich produktów, możemy tak naprawdę wyróżnić trzy podstawowe ich rodzaje, i są to żele:.

Lubrykanty Oleiste

Stosunkowo tanie, ale niepolecane wtedy, gdy stosuje się prezerwatywy jako antykoncepcję. Żele te potrafią niszczyć tworzywo sztuczne, przez co ochrona przed zapłodnieniem, jaką powinna zapewniać prezerwatywa, jest mocno ograniczona.

Lubrykanty Silikonowe

Zdecydowanie najpopularniejsze obecnie produkty tego typu, bezpieczne dla zdrowia i naprawdę wydajne, dostępne w wielu różnych rodzajach.

Lubrykanty wodne

Produkty przygotowane na bazie wody są z pewnością najbardziej naturalne, a więc najbardziej zbliżone do nawilżenia produkowanego przez nasze ciało. Ich wadą jest jednak niska wydajność. Po nałożeniu bardzo szybko wysychają i dlatego nierzadko podczas jednego stosunku trzeba wielokrotnie ponawiać nawilżanie

Żele intymne – efekty działania

Wspomnieliśmy już o 3 podstawowych rodzajów żeli nawilżających pod kątem samego składu, ale na tym nie koniec. Lubrykanty mogą również, poza nawilżaniem, zapewniać dodatkowe, bardzo ciekawe efekty działania. Pod tym kątem znajdziemy między innymi:

Żele smakowe

Dodatek substancji smakowych sprawdzi się szczególnie w przypadku par uwielbiających seks oralny

Żele zapachowe

Najczęściej stosuje się je do masażu partnera czy partnerki. Substancje zapachowe jeszcze mocnie rozbudzają zmysły

Żele stymulujące

Poprzez specjalne dodatki, które zawierają te lubrykanty, można odczuwać większe podniecenie. Czy też polepszyć wrażliwość na dotyk miejsc intymnych czy wręcz przeciwnie, ograniczyć tę wrażliwość i wydłużyć tym samym stosunek

Żele ułatwiające zapłodnienie

dedykowane parom, które planują dziecko i mają problemy z zapłodnieniem. Składniki żelu zwiększają ruchliwość plemników i ułatwiają tym samym kobiecie zajście w ciążę.

Oczywiście bez problemu można kupić na rynku lubrykanty łączące w jednym produkcie różne właściwości. Także na przykład żele smakowo-zapachowe, czy stymulujące i ułatwiające zapłodnienie jednocześnie.

Jeśli chcecie cieszyć się każdym zbliżeniem i nie martwić się problemem suchości pochwy, to naprawdę warto zdecydować się na zakup intymnego żelu nawilżającego. Mamy produkty najlepszych na rynku producentów, w wielu różnych rodzajach i w świetnych cenach, a więc na pewno każdy szybko dopasuje je do własnych potrzeb.

lubrykanty sklep

Uwaga na te składniki w żelach nawilżających

Choćbyśmy bardzo się starali, brak odpowiedniej wiedzy może łatwo skierować nas na zły tor, podpowiadając zakup żelu, który nie będzie dla nas zbyt bezpieczny. Jak się przed tym ustrzec? Najlepiej kupować lubrykatny w naszym, sprawdzonym sklepie, ale oprócz tego warto wiedzieć, jakich elementów w składzie takiego produktu należy koniecznie unikać.

O żelach olejowych już wspominaliśmy. O ile są one bezpieczne dla zdrowia, tak unikamy oleju w składzie, jeśli stosujemy prezerwatywy.

Niektóre produkty tego typu mogą zawierać w swoim składzie cukier, obecny najczęściej w żelach smakowych. Składnik ten niestety jest niepożądany w pochwie, gdyż jego obecność generuje idealne wręcz środowisko do rozwoju grzybów i bakterii.

Gliceryna – radzimy uważać

Problematyczna może być również gliceryna. Substancja ta zapewnia idealny wręcz poślizg, ale jednocześnie trudno się jej pozbyć. W efekcie, jak w przypadku cukru, w pochwie tworzy się środowisko idealne do rozwoju groźnych bakterii.

Najgorszym, co można znaleźć w składzie lubrykantów, jest substancja chemiczna spermicide nonoxynol-9 (N-9). Znajdziemy ją często w produktach plemnikobójczych i, choć pod tym kątem jest skuteczna, to jednak skutkami ubocznymi jej stosowania mogą być podrażnienia ścianek pochwy oraz odbytu. Łatwiej zarazić się również chorobami przenoszonymi drogą płciową.


Katarzyna Nasterska

Katarzyna Nasterska

Nazywam się Katarzyna Nasterska i jestem aktywnym seksuologiem, który piszę artykuły dla sklepu GoodVibrations.pl. Moim celem jest zwiększanie świadomości seksualnej w Polsce oraz propagowanie rzetelnej oraz aktualnej wiedzy dotyczących sfer erotycznych wszystkich Polaków. Prywatnie pomagam ludziom w przezwyciężaniu problemów erotycznych, tak aby mogli cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *